یکشنبه, 10 خرداد 1394 ساعت 14:03

گزارش هفتگی بازار های فولاد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ٢٢ سال ٢٠١٥

 

سنگ آهن
هفته گذشته قیمت سنگ آهن خلوص ٦٢ درصد وارداتی در چین بهبودهایی داشته به ٦٣ دلار و ٥٠ سنت هر تن خشک سی اف آر چین رسید در حالی که هفته قبل تا ٥٩ دلار کاهش یافته بود. موجودی بنادر رو به کاهش بود و فولادسازان چینی تمایل بیشتری به خرید سنگ آهن وارداتی نشان دادند ار این رو بازار کمی جان گرفت. با این حال برخی از خریداران هنوز به دنبال معامله در ٥٧ تا ٥٨ دلار بودند. به طور کلی از آنجایی که بازارهای فولاد وضعیت مطلوبی ندارند این نوسانات در بازار سنگ آهن نیز ادامه خواهد داشت و نمی توان انتظار داشت رشد قیمت چشمگیری در آینده نزدیک مشاهده شود. قابل ذکر است هفته گذشته موسسه گلدمن ساچس پیش بینی کرد قیمت سنگ آهن تا سال ٢٠١٧ به ٤٠ دلار هر تن کاهش خواهد یافت.
 

قراضه
 در هفته ای که گذشت در ترکیه قراضه وارداتی ٢٨٥ دلار هرتن سی اف آر بود که ٣ دلار هر تن نسبت به هفته قبل ارزان تر شد. در بازار داخلی امریکا پیش بینی شد قیمت قراضه به زودی ١٥ تا ٢٠ دلار هر لانگ تن بالا برود. در بازار داخلی آلمان قراضه خرد شده ماه می کمتر از ٢ یورو رشد داشته ٢٣٢ یورو هر تن ثبت شده است. در بازار داخلی ژاپن قیمت خرید قراضه ٤ دلار بالا رفته به ١٩٤ تا ٢١٤ دلار هر تن رسید. صادرکننده های ژاپنی به دنبال فروش قراضه در ٢١٨ دلار هر تن فوب بودند که از هفته قبل ٤ دلار بالاتر است. در بازار داخلی چین قیمت خرید قراضه ٢ تا ٣ دلار کاهش یافته ٢٣١ تا ٢٣٤  دلار هر تن شنیده شد. در بازار واردات شرق آسیا قیمت قراضه سنگین کلاس ١ و٢ نسبتا ثابت و ٢٦٠ تا ٢٧٠ دلار هر تن سی اف آر بود. خریداران کره ای نیز برای معامله قراضه سنگین کلاس ٢ ژاپن در ٢١٥ دلار هر تن فوب در حال مذاکره بودند. بازار صادرات قراضه سی آی اس نسبتا ثبات داشت و قراضه آ٣ بین ٢٧٠ تا ٢٨٩ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود. البته تنها با تخفیف بیشتر معامله نهایی می شد.


بیلت
هفته گذشته متوسط قیمت بیلت سی آی اس ٣٧٤ دلار هر تن فوب بود که یک دلار هر تن افت داشت.قیمت پیشنهادی روسیه ٣٨٥ تا ٣٨٧ دلار هر تن سی اف آر ( معادل ٣٧٠ تا ٣٧٥ دلار هر تن فوب) بود و در ٣٩٥ دلار هر تن سی اف آر هم پیشنهاد داده می شد  البته ترک ها خریدار نبودند. در ترکیه بیلت چینی که ٣٥٥ تا ٣٦٠ دلار هر تن سی اف آر بود مشتری بیشتری داشت تا محصول سی آی اس. در بازار داخلی ترکیه قیمت بیلت بین ٤١٥ تا ٤٢٥ دلار هر تن با ١٨ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد.   همچنین متوسط قیمت بیلت وارداتی در خاور دور  ٣٦٥ تا ٣٨٠ دلار هر تن سی اف آر بود که ٢,٥ دلار هر تن از هفته گذشته ارزان تر می باشد.

بیلت در بازار ایران
قیمت بیلت تقریباً ثابت ماند. سایز ١٥٠ میلیمتر طول ٦ متر همچنان ١٣١٠ تومان عرضه شد بیلت های تولید داخل سایز ١٥٠ میلیمتر از ١٢٨٠ تا ١٣١٠ تومان پیشنهاد شد . بیلت محصول ارفع ١٢٨٠ تومان معامله شد، بازار مقاطع در هفته گذشته ثابت بود به همین دلیل هم قیمت شمش تغییر جدی نکرد ولی بازار در حالت انتظار به سر می برد. اکثر کارخانه های تولید مقاطع با حداقل ظرفیت کار می کنند در نتیجه تقاضای شمش به پائین ترین حد خود رسیده و ثبات ناشی از همین امر است. عده ای در بازار انتظار دارند با توجه به رکود حاکم بر بازار، فولاد خوزستان به عنوان کارخانه پیشرو قیمت را کاهش دهد در این صورت قیمت مقاطع هم پائین خواهد آمد.
 

مقاطع

در بازار داخلی ترکیه قیمت میلگرد ١٠ دلار هر تن بالا رفته به ٤٧٦ دلار هر تن درب کارخانه بدون ١٨ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید. میلگرد صادراتی ترکیه ٤٦٥ تا ٤٧٠ دلار هر تن فوب ثبت شد البته خریدارها به دنبال ١٠ تا ١٥ دلار ارزان تر بودند.  در بازار واردات امریکا میلگرد ترکیه ٤٨١ تا ٤٨٦ دلار هر تن سی اف آر بود که نسبت به معاملات قبلی حدود ٦ دلار رشد داشت. در بازار داخلی روسیه میلگرد ٤٦٨ تا ٤٧٨ دلار هر تن بود که ٤ دلار هر تن افت داشت.  در بازار نقدی چین آخرین قیمت میلگرد ٢ دلار هر تن بهبود داشته به ٣٦١ تا ٣٦٣ دلار هر تن درب انبار با ١٧ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید البته نسبت به هفته قبل تا ٣ دلار افت داشت. ضعف تقاضا اجازه بهبود قیمت چشمگیر را به بازار نمی دهد. میلگرد صادراتی چین  ٣٣٥ تا ٣٥٠ دلار هر تن فوب بود که حدود ٥ دلار هر تن افت داشت. در جنوب شرق آسیا میلگرد چین ٣٥٠ تا ٣٥٥ دلار هر تن سی اف آر بود.


مقاطع در بازار ایران
قیمت مقاطع ثابت بود. متوسط قیمت میله گرد ١٤ تا ٣٢ میلیمتر محصول گروه ملی فولاد در اهواز اول هفته ١٤٨٣٣ ریال بود که در پایان هفته به ١٤٨٧٥ ریال رسید. متوسط قیمت همین کالاها محصول اصفهان هم از ١٤٩٤٣ ریال به ١٤٩٨٨ ریال رسید. هفته گذشته بازار آرام بود، نشست انجمن تولیدکنندگان فولاد بالاخره به یک تصمیم منطقی رسید و آنهم افزایش صادرات توسط کارخانه های بزرگ بود که باعث میشود فضای بازار داخل را برای کارخانجات کوچک تر باز کند. نباید فراموش کرد که کارخانه های بزرگ مدیریت دولتی دارند بنابراین از امکانات حمایت دولت هم برخوردارند ولی اینکه بتوانند با توجه به ضوابط دست و پاگیر در شرایط وجود تحریم و مشکلات نقل و انتقال پول موفق شوند مساله ای است قابل بحث. البته نباید تلاشهای یکسال گذشته این واحدها را در امر صادرات فراموش کرد. امروز میله گردهای تولید ذوب آهن و گروه ملی فولاد جای خود را در عراق باز کرده اند تنها حمایت دولت بطور موثر لازم است که پروژه های عراق را وادار کند تا کالاهای ایرانی را جایگزین محصول اکراین نماید . قیمت تیرآهن به لطف کنترل ذوب آهن و کاهش تولید کارخانه های دیگر کمی بهتر شد. متوسط قیمت تیر نمره ١٤ – ١٦ – ١٨ از ١٦٦٠٠ ریال به ١٦٧١٧ ریال رسید ولی نبشی و ناودانی  تقریباً بطور متوسط ٣٠ تومان هر کیلو افت قیمت کرد، علیرغم آنکه بازار شاهد بهبود تقاضا بوده است ولی قیمت ها تغییر نکرده چون امیدواری به بازار نیست و سرمایه ها همچنان از بازار فولاد فراری هستند. آنچه مهم است این است که تولیدکنندگان فولاد در نهایت به یک جمع بندی در کارشان رسیده اند اگر این اتحاد ادامه یابد و مستحکم شود روزهای خوبی را برای بازار فولاد باید انتظار داشت.
 

ورق
ورق گرم در بازار داخلی ترکیه هفته گذشته به ٤٤٠ تا ٤٥٥ دلار هر تن درب کارخانه رسید که ٥ دلار هر تن نسبت به هفته گذشته بهبود داشت. در بازار واردات نیز ورق گرم سی آی اس ٣٧٥ تا ٣٩٥ دلار هر تن سی اف آر بود. متوسط قیمت ورق گرم در امریکا ٤٦٠ تا ٤٦٥ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود. در ٤٥٥ دلار نیز معامله شد که یک دلار از هفته قبل ارزان تر بود.  در شمال اروپا ورق گرم در ٤٠٥ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. ورق گرو وارداتی از چین نیز ٣٧٥ تا ٣٨٠ یورو هر تن سی آی اف بود. در جنوب اروپا قیمت ورق گرم ٢ یورو هر تن کاهش داشته ٣٨٤ یورو هر تن درب کارخانه بود. قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین ٣٨٦ تا ٣٨٩ دلار هر تن درب انبار با ١٧ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شده که پس از کمی نوسان نسبت به هفته قبل ثبات داشت. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا ٣٦٥ تا ٣٦٧ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.


ورق در بازار ایران
قیمت ورق گرم ضخامت ٢ میلیمتر رول روند نزولی شدیدی را تجربه کرد و انتظار می رود این روند ادامه یابد . قیمت این کالا از ١٦٠٠ تومان هر کیلو در انزلی به ١٥٥٠ تومان رسید و در بندرامام  ١٥٣٠ تومان ثبت شد. قیمت تمام شده وارداتی این کالا در بندرامام بالاتر از ١٤٥٠ تومان نیست ولی در بنادر شمالی ١٥٣٠ تومان است. واردکنندگانی که به بندرامام خمینی کالا وارد می کنند هنوز حاشیه سود خوبی دارند و می توانند کاهش قیمت را بپذیرند ولی واردکنندگان شمالی که در قیمت بالا هم خرید کرده اند زیان می دهند، علت این امر آن است که محصولات چینی با ترکیب بسیار ضعیف عامل بور کالای ممزوج شناخته میشود و حقوق گمرکی آن از محصول سی آی اس نزدیک به ١٠٠ تومان کمتر است البته قزاق ها هم جدیداً به دنبال همین ترفند رفته اند و در آینده نزدیک ورق گرم آنها هم با همین ترکیب عرضه خواهد شد که به طبع کاهش قیمت بیشتر در بازار داخل را در پی خواهد داشت.
ورق های گرم ضخامت ٣ تا ٦ میلیمتر با محدودیت عرضه روبروست بخصوص نوع اسیدشور آنها که با مشکل در بازار پیدا می شود با اینحال قیمت آنها تغییر جدی نداشت ورقهای گرم ضخامت ٦ تا ١٥ میلیمتر با بازار راکد روبرو بود ضخامت ١٢ میلیمتر با محدودیت روبروست ولی خریدارها نسبت به افزایش قیمت مقاومت نشان میدادند. ورقهای ضخامت ١٥ میلیمتر به بالا با مشکل عرضه از طرف اکسین روبرو بود ولی کاویان در خلال این دو هفته بازار را به دست گرفت محققاً با شروع تولید اکسین باید انتظار کاهش قیمت را داشت.
ورق سرد همچنان با رکود روبرو بود و بازار رونق نداشت واردکننده ها همچنان به پیشنهادات خود تخفیف را اضافه می کنند ولی تقاضا جدی نیست.
ورق گالوانیزه بازار راکدی داشت صادرات به کمک این کالا آمده است ولی قیمت ها ثابت ماند. با شروع ماه مبارک رمضان و گرما در کشورهای همجوار ممکن است صادرات کاهش یابد.

خواندن 5399 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 10 خرداد 1394 ساعت 05:05

گواهینامه ها