دوشنبه, 12 مرداد 1394 ساعت 11:24

ثبات قیمت فولاد در نخستین روز هفته

نخستین روز هفته با ثبات قیمت فولاد سپری شد. دراین روز اغلب تولید‌کنندگان در نرخ‌های پیشنهادی خود تغییری اعلام نکردند. به گفته فعالان بازار وضعیت مبادلات در بازار آهن همچنان با رکود همراه است.

در نخستین روز از هفته جاری مقاطع فولاد بناب کاهش قیمت 5 تا 10 تومانی را در هر کیلو تجربه کردند. در این روز، شمش فولاد شاهد ثبات نرخ از سوی خصوصی‌ها بود.

شنبه, 23 خرداد 1394 ساعت 10:19

گزارش هفتگی بازار های فولاد

سنگ آهن

هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی در چین به دلیل پایین بودن تعداد پیشنهادات در بازار نقدی، به بالاترین قیمت از اواسط فوریه تاکنون رسیده  خلوص ٦٢ درصد با حدود ٢ دلار بهبود  ٦٥ دلار و ٧٥ سنت هر تن خشک سی اف آر پیشنهاد شد. عرضه کم است و تقاضا بالا رفته ولی چون قیمت فولاد رو به پایین است سنگ آهن نیز باید دیر یا زود مجددا نزولی گردد. اغلب کارشناسان معتقدند روند نزولی بازار سنگ آهن اواخر ژوئن یا اوایل جولای آغاز خواهد شد.

هفته گذشته  موجودی سنگ آهن وارداتی بنادر چین با ٦٢٠ هزار تن کاهش به ٨٢ میلیون و ١١٠ هزار تن رسید.

 

قراضه

هفته گذشته قراضه سنگین کلاس ١و ٢ خلوص ٢٠-٨٠  وارداتی به ترکیه ٢٨٢ دلار و ٥٠ سنت هر تن سی اف آر شنیده شد در حالی که هفته قبل تا ٢٨٧ دلار نیز بود. در هر حال خریدار نداشت. ولی بازار منتظر بهبود خرید هاست چون موجودی انبارها کم است.

قراضه آ٣ روسیه تا ٢٧٠ دلار هر تن سی اف آر ترکیه پیشنهاد شد و در ٢٦٢ تا ٢٦٥ دلار هر تن سی اف آر معامله صورت گرفت. در کل هنوز خریداران پس از انتخابات هفته گذشته ترکیه محتاط عمل کرده و در تناژ بالا خریدی نکردند.

قراضه خرد شده نیز در بازار داخلی امریکا ٢٨٠ تا ٢٨٥ دلار هر لانگ تن بود . قیمت قراردادهای ژوئن تا ٢٠ دلار از ماه می بالاتر رفته است. قراضه سنگین کلاس یک در آمریکا حدود ٢٣٥ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود.

قراضه سنگین کلاس ٢ صادراتی ژاپن ٢٢٢ دلار هر تن تن تحویل کنار کشتی ثبت شده که ١٨ دلار نسبت به مزایده ماه گذشته بهبود داشت.

 

بیلت

با افزایش ارزش لیر ترکیه نسبت به دلار پس از انتخابات هفته گذشته، بازار بیلت سی آی اس در این کشور راکد تر شد.

بیلت صادراتی دریای سیاه به  ٣٦٣ دلار هر تن فوب کاهش یافت که ٥ دلار ارزان تر از هفته قبل بود. با این حال هنوز برخی حاضر نبودند کمتر از ٣٧٥ دلار بفروشند که البته خریدار هم نداشت. ترک ها حاضرند در ٣٥٥ تا ٣٦٣ دلار هر تن فوب معامله کنند.

از طرفی بیلت چین در ترکیه ٣٥٥ دلار هر تن سی اف آر بود که تا ١٠ دلار از هفته قبل ارزان تر شده است. ولی بیلت سی آی اس ٣٧٥ تا ٣٨٣ دلار هر تن سی اف آر بود.

همچنین در هفته ای که گذشت بیلت وارداتی از چین در شرق آسیا از ٣٦٠ تا ٣٧٥ دلار به ٣٥٥ تا ٣٧٠ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در مصر بیلت سی آی اس در ٣٨٨ دلار هر تن سی اف آر معادل حدود ٣٧٠ دلار هر تن فوب معامله شد. بیلت صادراتی بلاروس ١٠ دلار افت داشته ٣٦٥ دلار هر تن فوب شنیده شد.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در بازار ایران در حد ١٠ تومان کاهش یافت. سایز ١٢٥ میلیمتر داخلی تقریبا در قیمت ١٢٦٠ تومان ثابت ماند و سایز ١٥٠ میلیمتر وارداتی هم ١٢٩٠ تومان در طول هفته مطرح بود. اما قیمت بیلت سایز ١٥٠ میلیمتر داخلی ١٠ تومان در طول هفته کاهش یافت. قیمت این کالا بسته به محل تحویل از ١٢٨٠ تومان تا ١٢٦٠ تومان هر کیلو عرضه می شد . فولاد خوزستان روز چهارشنبه ٧٠ هزار تن بیلت خود را در قیمت پایه ( بدون مالیات ارزش افزوده ) ١٢٠٢ تومان عرضه کرد ولی تنها ٦٥٠٠ تن  آن به فروش رسید. ثبات قیمت بیلت ناشی از سر به سری عرضه و تقاضای آن است. از آنجا که تقاضای مقاطع به حداقل خود رسیده است طبعاً تقاضای بیلت هم به پائین ترین حد خود نزدیک شده است. عده ای از دست اندرکاران انتظار دارند که قیمت بیلت تا ٥٠ تومان در هر کیلو باز هم کاهش یابد اما این امر تاثیری در تقاضای آن نخواهد داشت.

 

مقاطع

در هفته گذشته میلگرد در بازار داخلی امریکا ٥٥٠ تا ٥٩٠ دلار هر شورت تن و در ثبات بود.  میلگرد وارداتی به امریکا ٤٣٦ تا ٤٤١ دلار هر شورت تن سی آی اف ثبت شد. میلکرد ترکیه ٤٧٥ تا ٤٨٠ دلار هر تن سی اف آر امریکا بود و بازار در انتظار کاهش قیمت است.  میلگرد در بازار داخلی اروپا ٤٢٥ تا ٤٣٠ یورو هر تن درب کارخانه بود.

از طرفی میلگرد صادراتی ترکیه که دو هفته قبل ٤٧٠ دلار بود به ٤٣٧ تا ٤٤٧ دلار هر تن فوب رسید البته به نظر فعالان بازار زیر ٤٦٠ دلار با ضرر همراه است. در بازار داخلی ترکیه میلگرد از ٤٦٥ تا ٤٧٨ دلار به ٤٥٩ تا ٤٧٥ دلار هر تن درب کارخانه رسید و بازار فعالیت چندانی نداشت.

در بازار داخلی روسیه قیمت میلگرد ٤٣٢ تا ٤٣٤ دلار هر تن سی پی تی مسکو بود که ٢درصد نسبت به ماه قبل بالا رفته است.

در بازار داخلی چین میلگرد ٣٥٨ تا ٣٦١ دلار هر تن درب کارخانه با ١٧ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود که تا ٤ دلار افت داشت. میلگرد صادراتی چین ٣٢٧ تا ٣٣٢ دلار  هر تن فوب و رو به پایین بود چون تقاضا نداشت. رکود تابستانی بر تقاضا اثر منفی گذاشته و این شرایط ادامه خواهد داشت. میلگرد وارداتی به شرق آسیا ٣٤٤ تا ٣٤٧ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

مقاطع در بازار ایران

قیمت میله گرد در تمام طول هفته ثابت ماند و تغییری دیده نشد. متوسط قیمت میله گرد ذوب آهن سایز ١٤ تا ٢٥ میلیمتر مبلغ ١٤٩٢٥ ریال بود و قیمت میله گرد محصول گروه ملی فولاد سایز ١٤ تا ٢٥ میلیمتر در ١٤٧٥٠ ریال ثابت ماند. قیمت تیرآهن هم علیرغم تلاش بازارسازها تغییر زیادی نداشت و به طور متوسط تیرآهن سایز ١٤ تا ١٨ محصول ذوب آهن اصفهان که اول هفته ١٧٠٦٠ ریال بود در پایان هفته به ١٧٠٣٣ ریال رسید.

قیمت دیگر اقلام مقاطع هم تقریباً ثابت ماند و تغییری نداشت. بعضی از اقلام نبشی تا ٢٠ تومان هر کیلو و ناودانی تا ١٠ تومان هر کیلو پائین آمد. بازار مقاطع به کف خود رسیده است و به همین علت تولید کننده ها که دیگر جایی برای کاهش قیمت برایشان نمانده تولید خود را به حداقل رسانده اند. در بازار تیرآهن ما شاهد همین مطلب هستیم همین طور در بازار میله گرد بسیاری از کارخانه ها دیگر بطور جدی در بازار نیستند. در طول یکسال گذشته سرمایه های بسیاری از بازار فولاد خارج شده است و بازگرداندن این سرمایه ها نیاز به یک دوره بلند با ثبات بازار دارد.

قیمت انواع مقاطع بخصوص میله گرد به اردیبهشت ماه سال ١٣٩١ باز گشته در حالیکه هزینه های تولید در طول این دو سال حداقل ٣٠ درصد افزایش یافته است تنها عاملی که کاهش قیمت فولاد را توجیه می کند افت قیمت سنگ آهن است، اما در دنیای بیرون از بازار ایران هم این اتفاق افتاده و قیمت سنگ آهن حدود ٥٥ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته با این حال قیمت ها در خارج از ایران به کف خود رسیده است . مشکلی که اکثر تولیدکنندگان فولاد در ایران با آن روبرو هستند این است که حمایت منطقی و قانونی از تولید و اشتغال نیست در نتیجه تولیدکننده ها خودشان باید مسئولیت پرداخت بدهی ها را به تنهایی به دوش بکشند، مالیات هم بپردازند، اما در خارج از ایران دولت ها با ابزارهای حمایتی از تولید و اشتغال حمایت می کنند.

 

 

ورق

هفته گذشته ورق گرم در بازار داخلی امریکا ٣ دلار هر شورت تن بالا رفته به ٤٦٠ تا ٤٦٥ دلار هر شورت تن رسید.  چون قیمت قراضه ماه ژوئن بالا رفته انتظار می رود بازار ورق نیز بهبودهایی داشته باشد.

ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا ٣٩٢ تا ٣٩٨ یورو هر تن درب کارخانه و نسبتا در ثبات بود. ورق گرم وارداتی از چین نیز ٣٦٥ تا ٣٧٥ دلار هر تن سی آی اف بود و خریدار نداشت.

ورق گرم صادراتی سی آی اس ٣٤٥ تا ٣٥٠ دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود ٣ دلار افت داشت. بازار در سکوت است  و بعید است افت قیمت شدید مشاهده شود.

در خاور دور ورق گرم وارداتی ٣٦٠ تا ٣٦٥ دلار هر تن سی اف آر بود که ٦ دلار افت داشت.  در بازار داخلی چین ورق گرم ٣٨٤ تا ٣٨٥ دلار هر تن درب انبار با ١٧ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود که ثبات داشت. ورق گرم صادراتی چین ٣٥٠ تا ٣٥٥ دلار هر تن فوب بود که تغییری نداشت.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ٢ میلیمتر رول در انزلی که اول هفته ١٥٤٠ تومان پیشنهاد می شد از روز سه شنبه رو به افزایش گذاشت و وروز چهارشنبه کسی فروشنده نبود و بالاخره قیمت به ١٥٨٥ تومان هر کیلو در انزلی رسید ولی بعد از آن افت کرد و تا ١٥٦٠ تومان هم صحبت شد. علت این نوسان قیمت پخش این شایعه بود که عرضه ارز مبادله ای به این کالا متوقف شده است به همین علت از روز چهارشنبه اکثر تولیدکنندگان لوله و پروفیل تلاش کردند تا قیمت خود را بالا ببرند. عده ای نسبت به این نوسان قیمت خوش بین نیستند و انتظار دارند دوباره قیمت به پایه ١٥٤٠ تومان باز گردد چرا که ماه مبارک رمضان و افت تقاضای فصلی در پیش است.

قیمت ورق های گرم ضخامت ٥/٢ تا ١٥ میلیمتر محصول مبارکه از روز سه شنبه به بعد با نوسان شدید روبرو شد و از روز چهارشنبه به بعد کسی فروشنده نبود علت این امر را کاهش شدید موجودی عنوان می کردند و اعتقاد داشتند از آنجا که قیمت ورق گرم محصول مبارکه با فروش آن در بازار تطابق ندارد حجم خریدها از مبارکه کاهش یافته است. به همین دلیل موجودی کالا به شدت پائین آمده اما این نمی تواند از نظر واقعی منطقی باشد بلکه نوعی بازارسازی به نظر می رسد چرا که  از روز چهارشنبه به بعد یکباره هیچکس فروشنده ورق نبود و موجودی این کالا چیزی نیست که یکروزه تمام شود !!! این بازارسازی به مبارکه کمک می کند تا در طول هفته آینده و قبل از ماه مبارک رمضان فروش خوبی در بورس داشته باشد.

 ورق های محصول کاویان در طول هفته تا ٢٠ تومان هر کیلو افزایش قیمت داشت این امر به مدد حمایت اکسین صورت گرفت که عرضه خود را به بازار در طول یک ماه گذشته به شدت کاهش داده است . ورق های اکسین تغییر قیمت جدی نداشت اما انتظار می رود در هفته آینده شاهد افزایش قیمت آنها باشیم.

ورق سرد علیرغم آنکه به شدت راکد بود بازار تقریباً ثابتی داشت. اوایل هفته قیمت پایئن آمد ولی از روز سه شنبه به بعد تغییر جدی دیده نشد باید انتظار داشت که محموله های جدید ورق سرد بعد از ماه مبارک رمضان وارد بازار شود این محموله ها با قیمت های پائین تر خریداری شده و همین نگرانی عامل اصلی تلاش فروشندگان ورق سرد است که هر چه زودتر کالای خود را به پول تبدیل کنند همین نگاه باعث می شود تا قیمت ورق سرد به روند نزولی خود ادامه دهد.

قیمت ورق گالوانیزه در طول هفته ثابت بود و تغییر جدی نداشت که البته ناشی از افت قیمت این کالا در هفته های گذشته و رسیدن آن به کف خود می باشد.

یکشنبه, 17 خرداد 1394 ساعت 10:43

گزارش هفتگی بازار های جهانی فولاد

سنگ آهن

هفته گذشته قیمت سنگ آهن در بازار واردات چین با توجه به پایین آمدن موجودی بنادر  در اوج ٣ ماه و نیم اخیر  بود. البته چون عرضه استرالیا بالا رفت بازار امیدی به تداوم این بهبود ندارد.

در واقع قیمت سنگ آهن از زمانی که ماه آوریل به حدود ٤٧ دلار و کف ده سال گذشته رسیده بود تاکنون ٣٦ درصد بهبود یافته است. البته رشد ٥ درصدی صادرات استرالیا در ماه گذشته میلادی نشان می دهد روند نزولی باز هم در کمین بازار این ماده اولیه می باشد. بدین ترتیب قیمت سنگ آهن خلوص ٦٢ درصد وارداتی به چین هفته گذشته ٦٣ دلار و ٥٠ سنت هر تن خشک سی اف آر بودکه نسبت به یک هفته قبل نسبتا ثبات داشته است.

 

قراضه

در هفته ای که گذشت ترکیه تنها از اروپا قراضه خرید که  تا ٧ دلار ارزان تر شده در ٢٧٩ دلار هر تن سی اف آر نهایی شد. قراضه سنگین کلاس ١ و ٢ امریکا در ترکیه ٢٨٥ تا ٢٨٧ دلار هر تن سی اف آر بود و خریداری نداشت.

  متوسط قیمت قراضه خرد شده در بازار داخلی امریکا ٢٧٥ تا ٢٨٠ دلار هر لانگ تن بود و بازار منتظر نهایی شدن رشد قیمت های ماه ژوئن است. قراضه کلاس یک نیز در بازار داخلی امریکا  ٢٣٤ دلار و ٨٣ سنت هر لانگ تن و باثبات بود.

در بازار آسیا، قراضه سنگین کلاس ٢ در ژاپن ٢ دلار هر تن در مقایسه با هفته گذشته بالا رفته به ١٨٩ دلار هر تن رسید. قیمت قراضه کانتینری وارداتی سنگین کلاس ١ و٢ خلوص ٢٠-٨٠ در تایوان ٧ دلار هر تن نسبت به هفته گذشته بالا رفته به ٢٣٠ دلار هر تن سی اف آر رسید.

 

بیلت

هفته گذشته عرضه کنندگان بیلت سی آی اس تخفیف های بیشتری به خریداران دادند ولی بازار همچنان فعالیت زیادی نداشت. بیلت سی آی اس به ٣٦٨ دلار هر تن فوب رسید که ٦ دلار از یک هفته قبل پایین تر بود.  در ترکیه افزایش ارزش دلار نسبت به لیره مشکل نقدینگی خریدارها را بیشتر کرد. هفته گذشته ترک ها تمایلی به خرید از چین هم نداشتند چون اخیرا تا ٣٥ هزار تن بیلت از چین وارد کرده اند.

بیلت چین ٣٦٠ تا ٣٦٥ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود و بیلت سی آی اس ٣٨٠ تا ٣٨٥ دلار هر تن سی اف آر البته ٥ تا ١٠ دلار تخفیف نیز داده می شد. در هر حال خریدار ان تر ک به دنبال ٣٧٠ دلار هر تن سی اف آر بودند. در بازار داخلی ترکیه بیلت ٤٢٠ تا ٤٢٥ دلار هر تن درب کارخانه بود.

انتظار می رود قیمت بیلت در آینده نزدیک کاهش یابد چون بازار واردات قراضه ترکیه راکد است و تقاضای محصولات فولادی ناچیز می باشد. از طرفی ماه مبارک رمضان هم از تقاضای بیلت در ترکیه می کاهد.

 

مقاطع

میلگرد صادراتی ترکیه هفته گذشته تا ٣ دلار نزولی بود و به ٤٥٠ تا ٤٥٥ دلار هر تن فوب رسید. عرضه کننده ها حاضر بودندتخفیف بیشتر هم بدهند. در بازار داخلی نیز انتخابات و نزدیکی ماه رمضان موجب رکود فعالیت ها شده و در آینده نزدیک ادامه خواهد داشت.

در جنوب اروپا هفته گذشته میلگرد باثبات و ٤٢٩ دلار هر تن درب کارخانه بود. در شمال اروپا نیز قیمت میلگرد تا ٢ دلار افت داشت.

میلگرد صادراتی چین کمی افت داشته ٣٣١ تا ٣٣٢ دلار هر تن فوب شنیده شد. در سنگاپور در ٣٣٨ دلار هر تن سی اف آر معامله شد.

 

ورق

در بازار داخلی امریکا هفته گذشته ورق گرم نسبتا ثبات داشته ٤٦٠ تا ٤٦٥ دلار هر شورت تن درب کارخانه بود.  در بازار واردات منطقه آسه آن ورق گرم ٤ دلار افت داشته ٣٧١ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در شمال اروپا ورق گرم ٣٩٧یورو و ٥٠ سنت هر تن درب کارخانه شنیده شد که حدود ٧ یورو افت داشت و پایین ترین قیمت ٥ سال اخیر است. گرچه هنوز در ٤٠٠ یورو  در آلمان معامله می شود ولی در ایتالیا قیمت به ٣٨٥ تا ٣٩٠ یورو رسیده است.  

در بازار داخلی چین قیمت ورق گرم نسبت به هفته گذشته ٢ دلار هر تن بالا رفته به ٣٨٥ تا ٣٨٩ دلار هر تن درب کارخانه با ١٧ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید.

 ورق گرم صادراتی چین نیز ٣٥٠ تا ٣٥٥ دلار هر تن فوب بود که نسبت به هفته قبل تا ٥ دلار  افت داشت.

یکشنبه, 10 خرداد 1394 ساعت 14:03

گزارش هفتگی بازار های فولاد

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ٢٢ سال ٢٠١٥

میزان تقاضای پایین و بازار داخلی ضعیف چین قیمت ورق سرد صادراتی این کشور را کاهش داده است. موسسه پلاتس قیمت ورق سرد را ٤٠٨ تا ٤١٠ دلار هر تن فوب چین برآورد کرد که ٣,٥ دلار نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.

سال93 با امید زیادی شروع شد و همه با تصور اینکه به زودی توافق هسته ای صورت می گیرد، منتظر پایان رکود اقتصادی و دوره رونق تا پایان سال ماندند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و تولیدکنندگان با توجه به عدم وجود تقاضا در بازار شرایط سختی را پشت سر گذاشتند.

در پی تشدید رکود در بازار فولاد و فشار برای کاهش بیشتر قیمت فولاد جمعی از تولید‌کنندگان در جلسه‌ای برای توقف روند کاهشی قیمت فولاد از طریق صادرات به جمع‌بندی رسیدند‌.

از زمان شروع به کار دولت آقای روحانی، نظم در امور پولی و مالی سرلوحه فعالیت های دولت بوده است چرا که بدون کنترل این سیستم، هیچ برنامه ریزی اقتصادی به نتیجه نخواهد رسید.

دوشنبه, 04 خرداد 1394 ساعت 16:46

گزارش هفتگی بازار های فولاد

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ٢١ سال ٢٠١٥

صفحه1 از5

گواهینامه ها